Po 45. latach pracy duszpasterskiej i 15. latach spędzonych w roli proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego, ksiądz prałat Antoni Pietruszka przechodzi na emeryturę. Parafianie dziękowali mu za te lata posługi 30 czerwca podczas niedzielnej Mszy Świętej.

Czerwiec to w wielu naszych parafiach czas pożegnań. W niedzielę 30 czerwca na Mszy Świętej o godzinie 12.00 w kościele Przemieniania Pańskiego w Łukowie parafianie dziękowali za posługę odchodzącemu na emeryturę księdzu prałatowi Antoniemu Pietruszce.

Dekret biskupa siedleckiego w tej sprawie odczytał na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz Andrzej Kieliszek, który również złożył krótkie życzenia odchodzącemu po 45 latach pracy na emeryturę księdzu proboszczowi Antoniemu: „Życzę, aby jako człowiek na emeryturze ksiądz prałat mógł odpocząć, a jako kapłan nadal czuł się potrzebny. Szczęść Bożę”.

Życzenia składał też emerytowany ksiądz proboszcz Jan Kurek, który przypomniał, że los kapłana to jest służba, a na zakończenie dodał, że teraz obaj będą „ciągnęli wózek emeryta”.

Życzenia, ciepłe słowa podziękowań oraz zapewnienia o modlitwie płynęły też od wszystkich formacji działających w parafii. Podziękowania składali też przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz komendanci policji i straży pożarnej oraz strażacy ochotnicy, którzy zapraszali księdza prałata Antoniego Pietruszkę do wstąpienia w ich szeregi.

Jako ostatni głos zabrał ksiądz prałat Antoni Pietruszka. Dziękował za tyle ciepłych słów i za lata współpracy. Dziękował wszystkim i każdemu z osobna. Dziękował też za to, że tuż przed tym jak zakończył swoją pracę na funkcji proboszcza udało się jeszcze powołać do życia Rodzinną Scholę. Zapytany zaś przez nas o to, co chciałby powiedzieć parafianom, ksiądz prałat mówił: „Moja praca w tej parafii dała owoce. Chciałem pełnić swoje zadanie powołania w kapłaństwie jak najlepiej. I uważam, że po części na pewno się to udało, a po części na pewno jeszcze wiele trzeba pracować. Ale za współpracę wszystkim moim byłym już teraz parafianom bardzo dziękuję. I pragnę żeby oni byli nadal blisko mnie, a ja blisko nich. Będę im posługiwał pracą duszpasterską i będę im służył dokąd tylko Pan Bóg pozwoli”.

Podczas spotkania wypełnionego słowami podziękowań i życzeń, ksiądz prałat Antoni Pietruszka podziękował też za pięć lat współpracy księdzu Danielowi Słasińskiemu. On podczas niedzielnej Eucharystii również żegnał się z parafianami. Od 1 lipca będzie już wikariuszem parafii Świętego Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Jak się okazuje z tej właśnie parafii pochodzi ksiądz prałat, który zapewniał księdza Daniela, że spotka tam samych dobrych ludzi. Ksiądz Daniel dziękowała za współpracę i jemu również parafianie dziękowali i życzyli samych dobrych chwili w nowym miejscu.

Ksiądz prałat Antoni Pietruszka będąc na emeryturze, pozostaje w łukowskiej Kolegiacie. Nowym proboszczem parafii Przemieniania Pańskiego zostanie zaś z dniem 1 lipca ksiądz Jerzy Cąkała, dotychczasowy proboszcz parafii Turów. Msza Święta, podczas której parafianie powitają swojego nowego proboszcza odbędzie się w niedzielę 7 lipca.

www.podlasie24.pl